Historia Ka-Plicy
Budynek wzniesiony został w latach 1797-98 jako kaplica ewangelicka, do niedawna jeszcze Kościół Ewangelicko-Augsburski pod wezwaniem Chrystusa Pana, na Górze Parkowej (dawniej Wzgórze Kapliczne) z funduszy zgromadzonych przez członków gminy Braci Czeskich. Prace budowlane i ciesielskie wykonali mistrz murarski Georg Wagner z Radkowa i mistrz ciesielski Anton Stephan z Lewina.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kudowie-Zdroju 1850
Na przełomie XIX i XX wieku budowla została powiększona o pomieszczenie dostawione do zakrystii od wschodu. Do chwili obecnej Ka-Plica zachowała niezmienioną bryłę, orginalną dyspozycję wnętrza i kształty otworów.
Budynek był filią gminy ewangelicko-reformowanej z Gęsińca koło Strzelina. Służył jednocześnie miejscowym luteranom i kalwinom. Ka-Plica stanowi przykład póżnobarokowej, prowincjonalnej architektury sakralnej, charakterystycznej dla lokalnej tradycji budowlanej na górskim obszarze Sudetów z ubogim artystycznie wnętrzem, co było charakterystyczne dla gmin luterańskich.
Dzisiaj budynek stanowi świadectwo historii budownictwa ewangelickiego końca XVIII wieku. W wyniku powiększenia na początku XX wieku Parku Zdrojowego poniżej i włączenie w jego granice Góry Parkowej, budynek stanowi dziś integralną część naturalistycznego założenia parkowego o dużym znaczeniu dla walorów krajobrazowych Kudowy Zdroju.
Ka-Plica jako jeden z nielicznie już zachowanych budynków religijnych, świadczy o różnorodności wyznaniowej mieszkańców tego regionu i stanowi dziedzictwo przeszłości, kultury materialnej i duchowej Śląska.
Wyposażenie kościoła pochodziło z lat późniejszych. Były to eklektyczne organy wykonane przez firmę „Schlag und Söhne” ze Świdnicy (wykonane w 1874 i 1879 roku) oraz zamontowany w 1975 roku ołtarz w stylu rokokowym którego elementy ocalały do dzisiaj.
W latach 1994–1995 budynek został wyremontowany, a fasada odmalowana. Niestety budynek jako nieużywany był systematycznie dewastowany i plądrowany. Podjęto wówczas decyzję o zamurowaniu części okien i instalacji alarmu, co skutecznie uchroniło budynek przed dalszą degradacją.
W Ka-Plicy do dnia dzisiejszego znajduje się piękna barokowa chrzcielnica, metalowy żyrandol z piętnastoma punktami świetlnymi, tablice numeryczne do czytania psalmów i trochę drewnianych mebli.
Drewniane okna były prawdopodobnie wymienione w latach osiemdziesiątych. Szyby są zbrojone z dodatkowymi kratownicami po stronie zewnętrznej.
Podczas ostatniego remontu dachu zdjęto naturalny łupek w kolorze szarym i zastąpiono go pasami blachy ocynkowanej (później malowanej na brązowo, co nie dodało urody dachowi budynku). Na wieży ocalał jeden dzwon. Nie ma pewności, czy był jeszcze jeden lecz został skradziony.
Przestrzeń Artystyczna Ka-Plica
ul. Stanisława Moniuszki 6
57-350 Kudowa-Zdrój
Polska
ul. Stanisława Moniuszki 6
57-350 Kudowa-Zdrój
Polska